Nüfus Cüzdanı Kayıp İlanı

nüfus cüzdanı kayıp ilanı, kimlik kayıp ilanı, kaybettim hükümsüzdür

Eskilerin kafa kağıdı dediği, hüviyet diye de adlandırılan Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Cüzdanı, her Türk vatandaşının doğduğu gün itibari ile ilgili mülki amirlik tarafından düzenlenen,T.C kimlik numarası, ad, soyad, doğum yeri, tarihi, bağlı bulunulan nüfus idaresinin şehir ve ilçe isim bilgileri ile, soy kütük sicil bilgilerini de içeren kimlik kartı olarak tarif edilebilir.

Kimlik kayıp ilanı vermek; Her Türk vatandaşının, hastahane işlemlerinden başlayıp, okul kayıtlarına, sürücü belgesi, üniversite kaydı, pasaport işlemleri, banka, noter ve tapu işlemleri, evlilik işlemleri gibi hayatın bir çok alanında gereksinim duyulan bir kimlik kartıdır.

Kimliğimi kaybettim; nüfus cüzdanları bu kadar geniş alanda kullanılmasından ötürü en çok deformeye uğrayan ve en az bir o kadar da kaybedilen kimliklerin başında gelmektedir. Nüfus cüzdanları son yasal düzenlemeler neticesinde kaybedilmesi halinde cezai müeyyidelere tabi tutulmuş olup, nüfus cüzdanını kaybedenler için bir yükümlülük aynı zamanda daha dikkatli kullanılması amacı ile caydırıcılık hedeflenmektedir.

Kayıp ilanı nasıl verilir;

Nüfus cüzdanımı kaybettim ne yapmalıyım sorusuna gelince, işlem aslında çok basit şöyleki;
– nüfus cüzdanını kaybeden kişi yanında 2 adet vesikalık fotoğraf ile oturduğu semtte bağlı bulunulan muhtarlığa müracaat eder ve kaşe ve mühürlü “nüfus cüzdanı kayıp belgesi” alır,
– yine 2 adet vesikalık fotoğraf ve muhtarlıktan alınan belge ile bağlı bulunulan ilçe nüfus idaresi yok ise valilik nüfus idaresine müracaat eder,
– yeni nüfus cüzdanı böylelikle çıkartılmış olur.

Nüfus cüzdanı, kimlik kayıp ilanı ücretleri yayınlanacağı şehre ve yazılacak metne göre farklılık gösterir. ilan için ödenecek net fiyatı öğrenmek bizi arayabilir veya sayfamızdaki Whatsapp iletişimini kullanabilirsiniz.

Nüfus cüzdanı kayıp ilanı vermek zorunlu olmayıp ancak ileriki zaman diliminde iyi niyetli olmayan üçüncü şahıslar tarafından kullanılabilmesi ihtimaline karşı  güvenlik maksadı ile gazetelerde yayınlanan ilanlardır. Gazeteye verilen Nüfus cüzdanı kayıp ilanları ekonomik rakamlarla yayınlanmaktadır. Yayınlanan gazetenin saklanması her açıdan önemlidir.

Kayıp ilanı örneği;

../../…. Tarihinde Nüfus cüzdanımı veya kimliği kaybettim hükümsüzdür. İsim Soyisim şeklindedir.

Open chat
Merhaba İlan vermek istiyorum
Merhaba İlan vermek istiyorum
Powered by